domain3 4

{jb_greenbox}دامنه یا دومین Domain چیست ؟{/jb_greenbox}

Domain (دامنه) در فارسی به معنی قلمرو یا گستره می باشد که محور اصلی وب سایت ها و کلیه فعالیتهای Online و تجارتهای الکترونیکی است. نام دامنه (Domain) نشان دهنده محتوا و خلاصه مطالب و عناوینی است که کاربر اینترنتی انتظار دارد با آن روبرو شود. به عبارتی دیگر نام دامنه (Domain) گویای هدف سازنده وب سایت است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو انتخاب نام دامنه بسیار حیاتی و تاثیرگذار است.
Domain یا دامنه که به صورت دامین یا دومین نیز عنوان می شود، نامی است که همیشه با یک پسوند همراه بوده است و با نقطه از آن جدا می شود.اولین گام جهت حضور در عرصه پهناور وب، انتخاب و ثبت نام دامنه است.
برای انتخاب مناسب نام دامنه، چندین معیار است که می بایست درنظر گرفته شود. هر نام از دو بخش تشکلیل شده است که بخش اول که بخش اصلی نام دامنه است که بهتر است متناسب با نام سازمان، موسسه، شرکت، مجموعه یا نام محصول شما باشد و بخش دوم که پسوند دامنه نام دارد که با توجه به نوع فعالیت سایت انتخاب می گردد.
بعنوان مثال دامنه tam-web.ir که وب رمز بخش اول دامنه و IR پسوند آن است.
بهتر است همزمان با ثبت پسوند اصلی، پسوند های مهم و رایج دیگر که احتمال ثبت آن توسط اشخاص دیگر است را نیز به ثبت برسانید، بعنوان مثال پسوند های,  net، org، ir، biz
نام دامنه شما هر چقدر کوتاهتر باشد، علاوه بر آنکه بهتر به خاطر سپرده می شود، از دید موتورهای جستجو ارزش و اهمیت بیشتری خواهد داشت. اگر نام سازمان یا شرکت شما طولانی است می توانید مخفف نام شرکت را بعنوان نام دامنه به ثبت برسانید.
بعنوان مثال اگر نام شرکت شما توسعه افزار مانی است، می توانید بجای دامنه toseeafzaremani، دامنه tam.com یا t-a-m.com و یا tamco.com را به ثبت برسانید.

ثبت دامنه (Domian) یکتاست و مادامیکه ثبت شده است، امکان ثبت توسط دیگری به هیچ عنوان وجود ندارد و در انحصار ثبت کننده دامنه (Domain) می باشد. اولین اقدام برای ثبت دامين، اطمینان از آزاد بودن دامنه و عدم ثبت توسط شخصی دیگر می باشد که در این رابطه ابتدا باید WHOIS دامنه را گرفت و پس از اطمینان از امکان ثبت Domain، اقدام به ثبت نمود.

 

{jb_greenbox}معرفی دامنه های قابل ثبت :{/jb_greenbox}

 

دامنه توضیحات
.com معروفترين و پر استفاده ترين پسوند براي دامنه هاي سايتهاست. com مخفف Commercial به معناي تجاري است. البته بسياري از سايتهاي همه منظوره نيز از پسوند com استفاده مي کنند.
.net مخفف واژه Network به معني شبكه مي باشد و عموما توسط شركتهاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي و شبكه هاي اطلاع رساني مورد استفاده قرار مي گيرد.
.org اختصار واژه Organizations به معني سازمان، تشكيلات‌ مي باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهاي غير انتفاعي كه غالباْ فعاليت غير تجاري (يا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.
.edu مخفف واژه Education به معني آموختن دانش مي باشد و براي مقاصد تعليمي چون پايگاههاي آموزشي به كار مي رود.
.gov اختصار واژه Government به معني دولت مي باشد و اين پسوند مربوط به نهادهاي دولتي است.
.biz مخفف Business به معني تجارت مي باشد كه خــاص سايتهاي شغلي - تجارتي و به ويژه خدمات مربوط به تجارت الكترونيكي، ايجاد گشته است.
.int اختصار واژه International به معني بين المللي مي باشد كه حوزه اينترنتي سازمان هاي بين المللي را نشان مي دهد.
.info اختصار واژه Information به معني اطلاعات مي باشد كه در سايت هايي مورد استفاده قرار مي گيرد كه بنحوي با امر اطلاع رساني در هر موردي، مرتبط مي باشند. انواع اطلاع رساني در رشته هايي مانند علوم، معرفي محصولات، معرفي خدمات و ...
.web پسوند سايتهايي كه به مباحث Web مي پردازند.
.name اين اولين نوع پسوندي است كه خاص افراد (اشخاص حقيقي) ايجاد شده است. در حقيقت كليه افرادي كه به هر منظور شخصي مي خواهند براي خودشان Website ايجاد كنند مي توانند از اين پسوند استفاده کنند.
.ac پسوند دامنه ملی جزاير اسن شن (Ascension Islands) است. از طرفي براي مركزي كه ارائه دهنده سرويس است مي باشد، به شرطي كه اداره كامپيوتري - اينترنتي، بدون هر گونه وابسته اي، نيروي جديدي استخدام نمايد.
.ws پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است، ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و مي تواند هر نوع وب سايتي را در بر گيرد.
.us اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور آمريکا است، ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) به معنی (ما) مورد استقبال قرار گرفته است.
.tv اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu) است، ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلويزيونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای اين منظور نيز مورد استفاده قرار ميگيرد.
.museum سايتهاي داراي اين پسوند، مخصوص موزه ها مي باشد.
.aero اين پسوند مختص سايتهاي مرتبط با حمل و نقل هوايي می باشد.
.mil اين پسوند مربوط به سايتهای نظامی است.
.cat اين پسوند براي انجمن هاي فرهنگي، تربيتي و زبان شناختي كتلن (Catalan) در نظر گرفته شده است.
.coop پسوند اختصاص داده شده براي شركت هاي تعاوني مي باشد.
.jobs سايت هاي داراي اين پسوند، منبع اطلاعات انساني براي مديران مي باشند كه قصد استخدام كارمند را دارند.
.mobi كاربرد اين پسوند براي پايگاهاي فروش و سرويس دهي محصولات موبايل مي باشد.
.pro اين پسوند براي سايت هايي كه در حوزه اينترنتي افراد حرفه اي فعاليت مي كنند، در نظر گرفته شده است. مانند دانشمندان علم فيزيك، حسابداران، حقوق دانان و ...
.travel اين پسوند مختص شركت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی مي باشد.

 

{jb_yellowbox}چند نکته مهم :{/jb_yellowbox}
  1. در زمان درخواست ثبت دامنه ، از ثبت کننده دامنه بخواهید که دامنه را با توجه کارت ملی شما ، ثبت نماید.
  2. دامنه را از شرکتی معتبر تهیه نمائید
  3. دامنه را از شرکتی تهیه نمائید که از آدرس و محل آن با خبر هستید
  4. نوع دامنه هیچ تاثیری در سرعت سایت ندارد
  5. ترجیحا سعی کنید دامنه دات آی آر IR ثبت نمائید
  6. امکان ثبت دامنه برای تا 5 سال نیز در اغلب دامنه ها امکان پذیر است
{jb_blackbox}تمامی خدمات ثبت دامنه و تمدید دامنه و انتقال دامنه در توسعه افزار مانی در کرمانشاه صورت می پذیرد.{/jb_blackbox}